Nová budova pro školu ZaHRAda

Prostor pro inovativní vzdělávání

Téma nové budovy pro naši školu ZaHRAda je stále naléhavější. V roce 2015 jsme začínali s 12 žáky v jediné místnosti, ale dnes se u nás vzdělává 120 dětí a zájem o naše inovativní vzdělávání neustále roste. Bohužel se do stávajících prostor pomalu, ale jistě nevejdeme, a nejsme tak schopni uspokojit všechny zájemce. Nová budova je nezbytná, aby mohla ZaHRAda pojmout až 180 dětí a pokračovat v rozvoji naší školy i komunity.

Naším hlavním a naléhavým cílem je dostat všechny děti pod jednu střechu. Momentálně fungujeme ve více pronajatých prostorách v různých částech Tišnova, což vede k neefektivnímu a nákladnému provozu, který je stěží udržitelný. Děti jsou rozděleny do různých budov, což narušuje jejich společnou práci a týmového ducha. 

Základním a nepřehlédnutelným problémem však je, že už nás tolik, že se do současných prostor nevejdeme. Je tedy bezpodmínečně nutné najít místo, které nás obsáhne nejen kapacitně, ale které bude odpovídat i naší filozofii a způsobu práce s dětmi. 

Takové místo jsme našli v obci Vohančice u Tišnova.   

Zástupci obce nám vyjádřili svou podporu a jsou ochotni nám poskytnout pozemek, kde bychom mohli postavit naši vysněnou školní budovu. 

Podpořte nás při stavbě nové školní budovy!

Hledáme partnery, kteří nám pomohou najít nové cesty financování v souladu s termíny vypsání dotací. Víme, že existuje řada dotačních možností, a uvítáme každý nápad nebo kontakt, který by nám pomohl získat podporu včas. Společně můžeme najít způsoby, jak financovat stavbu naší nové školní budovy. 

Můžete přispět jednorázovým darem, pravidelným příspěvkem nebo cílenou investicí. Finanční partnerství nám umožní dosáhnout společných cílů. 

Pomozte nám s materiálním vybavením nové budovy. Přijmeme stavební materiály, technologické vybavení, nábytek nebo zařízení. 

Poskytněte své odborné znalosti a zkušenosti. Hledáme podporu v oblasti architektonických a stavebních služeb, právního a finančního poradenství.

Pomozte nám šířit povědomí o naší věci. Podpořte naše fundraisingové akce nebo se zapojte do mediální podpory. 

Co Vám na oplátku můžeme nabídnout my?

  • Naplnění Vašich filantropických cílů.
  • Příležitost ovlivnit budoucnost vzdělávání.
  • Viditelnost Vaší firmy v rámci společenské odpovědnosti.
  • PR, které zvýší povědomí o Vaší značce.
  • Zapojení do pozitivní změny vzdělávání v naší zemi. 

Každá forma podpory nás přiblíží k cíli — nové budově, kde mohou naše děti růst,
učit se a rozvíjet své schopnosti v prostředí, které podporuje inovaci a spolupráci.  

Časová osa projektu

Jednání s architekty
Jednáme se třemi architektonickými studii o tvorbě architektonické studie.

Schválení projektu nové školní budovy rodiči.

Vybrané finální architektonické studio.

Hmotová studie
Vyhotovení hmotové studie a její následné představení rodičům a zastupitelstvu ve Vohančicích.

Dokončení potřebných dokumentů a plánů.

Podání žádosti o dotace.

Co nás ještě v nejbližší době čeká

Příprava na participační proces – participační zapojení všech dotčených stran při plánování a výstavbě je klíčové, a to hned z několika důvodů. Zapojením komunity, budoucích uživatelů a dalších zájmových skupin do tohoto procesu zajistíme, že výsledná budova bude lépe odpovídat potřebám všech zúčastněných: 

  • 1. Relevance a přizpůsobení potřebám uživatelů – Pedagogové, děti a další členové komunity jsou těmi, kteří budou školu denně využívat. Jejich zapojení pomáhá zajistit, že budova bude funkčně a prostorově odpovídat jejich skutečným potřebám.  
  • 2. Akceptace a podpora projektu – Když jsou dotčené strany zapojeny do procesu, zvyšuje se tím i pravděpodobnost, že projekt bude komunitou lépe přijat.  
  • 3. Identifikace potenciálních problémů – Každá z dotčených stran může upozornit na specifické problémy nebo výzvy, které by nebyly bez jejich zapojení identifikovány.  
  • 4. Vyšší efektivita i kvalita projektu –Pokud jsou všechny potřeby a požadavky zohledněny již v rané fázi plánování, snižuje se tím pravděpodobnost, že bude třeba provádět nákladné a časově náročné úpravy během nebo po výstavbě.  
  • 5. Transparentnost a důvěra – Participace zajišťuje větší transparentnost rozhodovacího procesu. Když všechny strany vidí, jak jsou jejich připomínky a návrhy zvažovány a jak ovlivňují konečné rozhodnutí, posiluje to jejich důvěru v celý projekt a v organizaci, která jej vede. Tento proces zároveň pomáhá předejít obavám nebo spekulacím ohledně možných problémů. 
  • 6. Výchova k občanské odpovědnosti – Věříme, že samotné zapojení dětí do participačního procesu má výchovný přínos. Mohou pochopit jaké náležitosti podobné projekty potřebují, důležitost shody všech stran, což má přímí podíl na prohlubování jejich občanské gramotnosti a celkové zodpovědnosti. 

Celkově participační zapojení vede k lepší harmonii mezi novou školní budovou a komunitou,
zvyšuje kvalitu a funkčnost projektu, a tím také dlouhodobou spokojenost uživatelů. 

Kde jsme se byli inspirovat

Navštívili jsme několik škol, kde jsme byli čerpat inspiraci pro naši novou budovu.

Kontakty

Jiří Vorlíček

ředitel

Lucie Borková

hlavní koordinátorka projektu

Helena Stoffová

administrátorka projektu

Dokumenty ke stažení